Magazín ITEKO

Jak doplnit testosteron?

Znáte svoji hladinu testosteronu? Víte, proč je testosteron nejen pro muže důležitý? Testosteron obecně je dobrý sluha, ale s nadsázkou řečeno i zlý pán! Proč tomu tak je a co všechno testosteron zajišťuje, se dočete v našem článku. Mimo jiné, hormon testosteron ovlivňuje nejen na výkonnost v intimním životě, ale i celkovou výkonnost u muže. Pojďme si ho společně představit.

testosteron-u-muzu-1

Co je tedy hormon testosteron?

Testosteron – je steroidní hormon ze skupiny androgenů. Tento hormon se u mužů produkuje ve varlatech - přesněji řečeno Leydigovy buňky. Tento hormon z kategorie anabolických steroidů ovlivňuje spermatogenezi a je zodpovědný za rozvoj sekundárních pohlavních znaků v pubertě. U mužů má velmi zásadní funkci při vývoji sekundárních pohlavních znaků. Nejvyšší hladina tohoto hormonu je v období dospívání. Při nedostatku je vhodné doplnit tabletami na testosteron.

Co bychom však měli připomenou je fakt, že hladina testosteronu se začíná pomalu snižovat od 25 do 30 roku (u některých mužů dokonce i o několik let dříve) a to v průměru o 1 až 2 % ročně.

Testosteron je mimo jiné velmi důležitý pro tvorbu svalové hmoty, silné kosti a pálení podkožního tuku. A právě toto jsou atributy, které jsou žádoucí nejen ve sportovních kruzích.

Podnětem k tvorbě testosteronu v lidském organismu je takzvaná zpětná vazba, kdy množství testosteronu v krvi reguluje tělo samo. Ovšem vše za předpokladu, že receptory („čidla“, která informují o jeho množství) vydávající informace o stavu fungují správně. Při snížení hladiny testosteronu dostane hypofýza signál k vylučování nadřízeného hormonu a tvorba testosteronu se rozběhne. Ta ovšem nastává až v určitém věku a tím je dospívání – puberta. A jak již bylo zmíněno, kolem 30 roku dochází ke snížení reprodukce. A právě proto existují doplňky stravy, jejich cílem je navýšení podílu testosteronu v těle.

Jak podpořit hladinu testosteronu?

 

1. Dostatek spánku

Snažte se spát minimálně 7 – 8 denně. A proč? Muži spící 4 hodiny za noc mají v průměru hladinu testosteronu 200 -300 ng/dL v porovnání s muži spícími 8 hodin za noc, u kterých se testosteron pohybuje okolo 500 -700 ng/dL.

2. Dodejte tělu vitamíny

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak výrazně zvýšit přirozenou produkci testosteronu, je dodat tělu nezbytné vitamíny a minerály. Vaším hlavním cílem by mělo být získávání veškerých důležitých mikroživin z potravy a to především ze zeleniny a ovoce. Až v případě, že vám něco chybí, vsaďte na kvalitní a osvědčené doplňky stravy.

Z mnoha typů a druhů vám rádi poradíme, které že to vitamíny a minerály doplnit: zinek, hořčík, vitamín D, selen, vitamín C, vitamín H, vitamín B6.

3. Zkuste se méně stresovat

Vyhýbejte se co nejvíce stresovým situacím. Stres podporuje tvorbu hormonu kortizolu, který zabíjí Váš testosteron.

4. Doplňte testosteron tabletami

Dalším velice účinným, ale poměrně drahým tipem jak zvýšit hladinu testosteronu je začít užívat testosteronové tablety. Tyto tablety účinně doplňují testosteron ve vašem těle.