Magazín ITEKO

Kolaborativní roboty – přijdete kvůli nim o práci?

V posledních několika letech se čím dál více přechází k automatizaci průmyslové výroby. A s tím přichází strach některých lidí o to, že přijdou o svou práci. Také patříte k těm, kteř mají strach, že je jednoho dne nahradí kolaborativní robot? Čtěte dál a zjistíte, jak na tom vlastně jste.

robot

 Roboty vás o práci nepřipraví

Toho, že byste jednou náhodou byli bez práce se ani náhodou bát nemusíte. Aspoň v příštích několika desítkách let. Robotika ještě není na takové úrovni, aby mohla fungovat samostatně a pořád potřebuje člověka, který ji jednou za čas navede. O práci tedy nepřijdete, spíš naopak. Tím, že roboty zastávají repetitivní jednoduché úkoly, máte možnost se dál vzdělávat a posunout se na pozici toho, kdo roboty programuje nebo opravuje. I vy určitě budete rádi, že se zbavíte nekonečných dvanáctihodinovek za pásem, kde jste stejně jenom montovali hromadu součástek. 

Výhody robotů

Sami určitě moc dobře víte, že když děláte jednu a tu samou věc delší dobu, přejdete na autopilota, kde o práci už ani nepřemýšlíte. Začínají se vám motat ruce, mozek utekl ven a vy jenom čekáte, až budete moci jít domů. U robotů toto nehrozí. Ty umí pracovat klidně celý den bez odpočinku a bez ztráty efektivity práce. Proč to teda nevyužít?

Závěr

Nemusíte hned vyrazit do ulic a protestovat, že vám roboty berou práci. Berte to jako pokrok jak pro vašeho zaměstnavatele, tak i pro vás, protože s nástupem robotů získáváte příležitost hledat lepší práci, ve které budete mnohem spokojenější, než při sezení za pásem.

kolaborativní robot