Magazín ITEKO

Co je termovize a jak taková termovize pro myslivce funguje?

Termovize je metoda bezkontaktního měření povrchové teploty sledovaného objektu.

25833 thermion-xp50-render-02

JAK TERMOVIZE FUNGUJE?

Na rozdíl od nočního vidění, které zesiluje zbytkové světlo ať už v podobě analogového nebo digitální přístroje a tudíž bez umělého přísvitu nevidí v úplné tmě, zaznamenává termovizní přístroj tepelné (infračervené) záření a může tudíž pracovat i v úplné tmě.

Každé těleso teplejší než absolutní nula (-273,15°) vydává infračervené záření v záření rozsahu spektra 7,5 – 13µm. Čím je těleso teplejší, tím je záření intenzivnější. Detektor termovize toto záření zachytí a přemění ho na termovizní obraz (termogram).

HISTORIE TERMOVIZE

Infračervené záření objevil sir William Herschel v roce 1800. V roce 1883 vyrobil Macedonio Melloni přístroj, který uměl detekovat člověka podle jeho infračerveného záření na vzdálenost 10 metrů. V roce 1929 vynalezl maďarský fyzik Kálmán Tihanyi kameru citlivou na infračervené záření jako prostředek protiletecké obrany Velké Británie.

TERMOVIZNÍ ZAŘÍZENÍ PRO LOV

Termovizní zaměřovače pro lov mají provedení jako klasické puškohledy, některé termovizní zařízení lze použít i jako předsádku nasazením na objektiv puškohledu nebo pro pozorování „z ruky“. Při výběru termovize je třeba věnovat pozornost zejména následujícím parametrům:

  • Zvětšení, Vzdálenost detekce, Rozlišení snímače (mikrobolometru), Typ a rozlišení displeje, Hmotnost, Odolnost, Provozní doba, Další funkce

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit