Magazín ITEKO

crohnova nemoc příznaky

Co je Crohnova nemoc? A jaké jsou její příznaky?

Crohnova nemoc je autoimunitní choroba. Tato onemocnění vznikají při špatné funkci imunitního systému. Správný imunitní systém má chránit organismus před infekcí, nicméně při poruše jeho funkčnosti imunitní systém napadá vlastní orgány. Crohnova nemoc postihuje především přechod mezi tenkým a tlustým střevem neboli ileum. Ve výjimečných případech může napadnout i další části trávicí soustavy.

Crohnova nemoc se objevuje především u populace v mladém dospělém věku, respektive ve věku mezi 23 a 30 let. Výjimkou však není napadení člověka i v jiné věkové kategorii, včetně věku dětského. Sklon k této nemoci mají lidé pocházející z rodiny, kde se autoimunitní choroba již objevila. V České republice připadá na 100 000 obyvatel 4 až 6 nových pacientů s touto chorobou ročně.

Crohnova nemoc příznaky

A jaké má Crohnova nemoc příznaky? Zánět napadá střevní stěny ve všech vrstvách, čímž se objevují vředy a trhliny. Velmi často se ve střevech střídají zdravá a postižená místa. Crohnova nemoc má různé příznaky, přičemž záleží na postižené části tohoto orgánu.

Pakliže Crohnova nemoc postihne terminální ileum, projeví se zejména bolestí břicha v pravém podbřišku, průjmem, zvýšenou teplotou a úbytkem na váze. Crohnova nemoc tenkého střeva má na svědomí nechutenství k jídlu, nepříjemné nadýmání, zvýšený odchod větrů, hubnutí a chudokrevnost. A Crohnova nemoc tlustého střeva zapříčiňuje vleklý průjem s příměsí krve, křečovité bolesti břicha a mimostřevní choroby (zánět kůže, očí a kloubů). 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit