Magazín ITEKO

neplodnost

Co způsobuje neplodnost?

Neplodnost je dnes problémem nejen žen, ale i mužů. Odborníci uvádí, že neplodných je až 40 % lidí. A o neplodnosti se dá mluvit, pokud ani po ročním pravidelném nechráněném styku nedojde k otěhotnění. Potom je nezbytné vyhledat odborníka a zjistit příčinu. V dnešním článku se podíváme, jaké jsou příčiny neplodnosti.

Existuje spousta příčin neplodnosti. Velký vliv na neplodnost a problémy s otěhotněním mají genetické vklady, ale také životní styl, věk, nadváha, podváha, nedostatek pohybu, kouření, alkohol či drogy.

Věk

Ideální dobou k otěhotnění je u žen mezi 23. a 33. rokem života. Čím vyšší je věk, tím více klesá plodnost. U mužů není věk až tak zásadní, ale je potřeba si uvědomit, že muži s přibývajícím věkem mají problémy s erekcí a ejakulací.

Kouření

Kouření snižuje kvalitu vajíček a má na svědomí snižování hladiny estrogenu. U žen, které kouří, se výrazně snižuje šance na otěhotnění a velmi často u nich dochází k potratům. U mužů také není kouření dobré, protože si tím poškozují spermie.

Muži a neplodnost

U mužů je plodnost závislá na kvalitě spermií. Nezdravý životní styl snižuje počet spermií či jejich pohyblivost. Také je neplodnost u mužů způsobena genetickými problémy, poruchou v ejakulaci či zánětlivým onemocněním.

Ženy a neplodnost

U žen je spousta příčin – věk, anovulace, poškození funkce vejcovodů, operace v malé pánvi, endometrióza a protilátky produkované tělem ženy.