Magazín ITEKO

Hydraulika věda je

Oč jde ve vědě, která nese vodnatý název hydraulika? Ano, tušíte správně – jde o něco s kapalinou. Hlavním posláním této vědní disciplíny je zkoumat, jak lze využít vlastností tekutin pro technické účely.

Hydraulická zařízení se (jak říká Wiki) využívají ve stavebnictví, zemědělství, průmyslu i dopravě.

Používáte doma nějaké hydraulické zařízení?

Hydraulické hadice

Hydraulické hadice jsou nepostradatelným prvkem v hydraulických systémech. Hydraulická hadice musí být navržena tak, aby snesla vysokou zátěž - extrémní teploty, odolnost proti odírání a proudění takových kapalin, které nejsou zrovna běžné. Pevnosti jim dodávají ocelové výplety. Hydraulické hadice jsou dost podobné těm, které jsou určeny například na přepravu tekutin na ropné bázi. Je to jednoduše součástka, bez které by technici nemohli fungovat. A na co že se hydraulika v běžném životě vůbec používá? Na základě hydrauliky jsou sestrojeny například i zubařská křesla. To aby si vás zubař jednoduše mohl posunout tak, abyste neměli šanci na útěk.

JA Clean - opravdu bezpečné značení

Firma JA Clean je největším poskytovatelem bezpečnostního značení pro logistické areály a průmyslové haly v České republice. Dokázali zrealizovat více než 3000 zakázek. Každým rokem se aktualizují směrnice nejen Evropské Unie, které diktují pravidla pro značení. Po tom, co jsem si prohlédl, co vše musí nebo by mělo být vyznačeno, jsem se rozhodl, že se o své zkušenosti podělím s vámi. Pod bezpečnostní značení patří například ohraničení úplné každého objektu položeného na zemi. Musí být kolem něj lemovaná žlutá čára, aby bylo jasně vidět, kde je prostor manipulace. Zároveň jsou speciálně pokryty barvou samotné trasy pro vozidla jako jsou balíkovače atd. Tyto cesty jsou většinou zelené a ohraničené bílou lajnou. Všude, kde je potecionální výskyt nebezpečí uvidíte páskovanou žluto-černou. Podle výzkumů vědců kombinace těchto barev nejlépe ovlivňuje vnímání a pozornost. Tomuto dochází díky epoxidovým nátěrům.

Dopravní značení pro Vaši firmu

Dopravní značení je třeba si hlídat v každé obci. A také v městech. Města většinou nemají problém si zaplatit kvalitní firmu, takže takové dopravní značení v Praze má úroveň. Jenže pokud chce ušetřit třeba firma, která je povinna označit příjezdové cesty, bezpečnostní značení a ostatní věci spojené s průmyslovými areály, je nutné najít firmu, která udělá kompletní zakázku na míru. Přesně taková je rodinná firma Janoušů, která se jmenuje JA Clean. Jejich sídlo je z Vlašimi, takže dopravní značení Praha není problém zajistit i z okolí. Vlastně je to výhodnější mít na tyto práce firmu z okolí. Pražská firma si automaticky zvýší "městskou" marži a nastolí nereálné ceny. U JA Clean se můžete spolehnout na osobitý a individuální přístup a finální dostupnou cenu. Kromě dopravního značení dělá společnost i průmyslové podlahy.

Hydraulika nám pomáhá v mnoha směrech

hydraulika

Hydraulika je proces, s kterým se asi každý z nás setkal už na základní či střední škole. Ať už předmět Fyzika patřil mezi vaše oblíbené či nikoliv, nejspíše si něco málo o hydraulice vybavíte. Tento fyzikální jev spočívá v přenášení sily mezi dvěma různými písty.

Všechny tyto pojmy nám v dětství přišly nejspíš zbytečně složité a komplikované. Taky jste si v hodinách často pokládali otázku "k čemu mi to, sakra, v budoucnu bude"? Až na několik jedinců, kteří se rozhodli tento obor studovat či se s ním setkávají při svém zaměstnání, asi k ničemu. Ale v rámci jakéhosi všeobecného přehledu se rozhodně hodí o hydraulice něco málo vědět.

Nejlépe se složitější věci pamatují na příkladech. Pokud jde o hydrauliku, pak si pamatujte, že na jejím principu fungují obráběcí a tvarovací stroje, pomáhá nám s řízením automobilů či přemísťováním těžkých věcí.